Metus užbaigė bendruomenėms skirtų renginių ciklas „Nauja durų kokybė Kaunui“

Besibaigiančių 2017-ųjų gruodžio mėnesį VšĮ „Gražinkime Kauną“ komanda į ketvirtadienio pavakarės susitikimus „Nauja durų kokybė Kaunui“ sukvietė dar trijų Kauno Centro seniūnijos rajonų gyventojus.

Džiugu, kad renginiuose dalyvavo tiek architektūros, paveldosaugos profesionalai; tiek besidomintis Pirmosios Respublikos architektūra ir menu; tiek kauniečiai namų šeimininkai, bendrijų atstovai.

„Gražinkime Kauną“ toliau žengė nusimatytu keliu – geriau informuoti kauniečius apie galimybes renovuoti mažosios architektūros objektus ir siekti, kad unikalios autentiškos medžio durys nebūtų keičiamos metalinėmis ar plastmasinėmis.

Dar kartą aplankėme gražiausias Kauno duris

Edukacinių renginių įžangoje „Gražinkime Kauną“ komanda (gidai Jonas Oškinis, Aistė Dičkalnytė) atnaujino maršrutą „Gražiausios Kauno durys“  ir pakvietė kauniečius pasigrožėti tiek istorinėmis miesto detalėmis, tiek dabarties gerosios praktikos pavyzdžiais.

KaunoDurysPlius

Pirmoji maršruto dalis „Gražiausios Kauno durys Žaliakalnyje“ pristatė ne tik unikalias tarpukario mažosios architektūros detales prie Prisikėlimo bažnyčios, bet ir puikius durų atkūrimo pavyzdžius P. Vileišio, Lietuvių, Lelijų, Žemuogių gatvėse.

Antroje dalyje ekskursija „Gražiausios Kauno durys Centre“ lankė įdomiausius modernistinių durų pavyzdžius Putvinskio, Donelaičio gatvėse, tačiau užsukome ir į nuostabią nuošalią Dobužinskio gatvelę ar nedidelį rajoną prie vaikų darželio „Medutis“.

Restauratorius: kuo mažiau neprofesionalios invazijos

Susitikimas su Kalno seniūnaitijos gyventojais įvyko Kauno apskrities viešosios bibliotekos skaitykloje, už ką dėkojame visuomeniškoms šios bibliotekos Kultūros renginių ir leidybos grupės darbuotojoms.

KaunoBibliotekoje

Restauratorius, Kauno kolegijos J. Vienožinskio Menų fakulteto Dailės kūrinių konservavimo ir restauravimo katedros vedėjas Bangutis Prapuolenis savo prezentacijoje rėmėsi pavyzdžiais ne tik iš gimtojo Kauno, bet ir iš Indijos, Maroko ar Norvegijos.

Restauratorius atskleidė unikalią tarpukaryje naudotų technologijų prigimtį, ir paaiškino, kaip to meto medžio meistrų meistrystės lėmė darbų sandarumą, patvarumą, impregnavimo užtikrinimą.

Vieno geriausių šios srities specialistų Lietuvoje nuomone, daug žalos tarpukario objektams padaro skubėjimas, noras restauruoti neturint žinių ir nepasitarus su specialistais, naudojant netinkamas medžiagas.

Ką mums pasakoja Pirmosios Respublikos palikimas?

Toliau renginiai persikėlė į „art deco“ stiliui skirtą galeriją, nuo gruodžio veikiančią Kauno centre esančiame autentiškame Lapėno name (Kęstučio g. 38).

Architektūrologė Jolita Kančienė savo prezentacijoje pabrėžė, kad durys – pastato vizitinė kortelė, tarsi jo logotipas. Durų dydžiui, formai, atlikimo kokybei ir apipavidalinimui visais laikais tiek profesionalioje, tiek liaudies statyboje ir architektūroje skirtas ypatingas dėmesys, nes tai – vienas svarbiausiųjų statinio elementų.

Prelegentė konstatavo, kad daugybėje Kauno „smetoniškų“ namų sudėtos naujos, standartinės, dažniausiai su pastato estetika neturinčios nieko bendro durys. Kai kuriuose namuose neva perteikiama „anų laikų dvasia“, tačiau imitacijos yra neskoningos, kičinės, atlikimo kokybė – prasta.

„Deja, bet išlikusių ir autentiškųjų durų būklė prasta – kaip ir pačių pastatų… Dar prieš kelis metus atrodė, kad jei žmogus turi pinigų, tai neturi mentaliteto – geriau perka „Senukų“ duris, nei tvarko paveldines“, – sako architektė Jolita Kančienė.

WP_20171214_19_10_32_Pro

Po savaitės ją papildžiusi viena žinomiausių paveldo saugojamų pastatų atkūrimo projektų autorių Lietuvoje, UAB „Kultūros paveldo tyrinėjimų ir projektavimo centras“ vadovė Regina Žukauskienė atskleidė praktinius fasadų ir interjerų projektų pavyzdžius.

Architektė pasidžiaugė, kad Kaune ir šalyje po truputį keičiasi mados – palyginus su prieš keliolika metų buvusiomis nepalankiomis tendencijomis, vis daugiau užsakovų prašo padėti atkurti (o ne paslėpti) vertingąsias pastatų detales.

Ieškome praktinių sprendimų

Savo prezentaciją parengė ir „Gražinkime Kauną“ atstovai. Remdamiesi geraisiais savo miesto, o taip pat Estijos sostinės Talino pavyzdžiais, siekėme kauniečius įtikinti, kad sąžiningas autentiškų Pirmosios Respublikos mažosios architektūros formų atkūrimas, ar jų modernus interpretavimas – įmanomas.

Prezentacijas lydėjusios diskusijos parodė, kad kauniečiams reikalingi ir nauji informaciniai produktai – ieškoma informacijos apie gerus meistrus, kokybiškas medžiagas, galimybes įsigyti trūkstamas detales.

Tiek „Gražinkime Kauną“ atstovai, tiek projekto klausytojai skirstėsi iš naujo įkvėpti prisidėti prie unikalių savo miesto grožio detalių atkūrimo ar bent neprisidėti prie žalojimo.

Projektą „Nauja durų kokybė Kaunui: kūrybiškumas, stilius, bendruomeniškumas“ iš dalies finansavo LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s